A NATO főtitkára szerint egy támadás esetén teljes erővel ütnének vissza
A NATO “teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát, jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
A lengyel kormányfővel folytatott tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón Mark Rutte méltatta a lengyel védelmi kiadások szintjét, és a NATO keleti szárnyának erejét növelő, “értékes szövetségesnek” nevezte Lengyelországot. Amennyiben “hibás számítások nyomán bárki azt gondolná, hogy következmények nélkül megtámadhatja Lengyelországot vagy más szövetségesünket, a NATO teljes erejével válaszol,” jelentette ki Rutte. “Reagálásunk megsemmisítő lesz,” tette hozzá. Ezzel tisztában kell, hogy legyen Vlagyimir Putyin orosz elnök és “akárki más is, aki meg akarna támadni minket,” jegyezte meg a NATO-főtitkár.
Donald Tusk megköszönte, hogy Rutte “egyértelműen érdeklődik” a Lengyelország keleti határának fokozottabb védelmét célzó Keleti Pajzs projekt iránt, és támogatja azt.
Az ukrajnai béketárgyalásokról Tusk elmondta: Lengyelország és a NATO “korlátozott hatással” van erre a folyamatra. Ezért fel kell készülni “az olyan forgatókönyvekre, amelyeket nem százszázelékosan mi írunk”, és bízni kell a NATO “teljes szolidaritásában,” jelentette ki. Aláhúzta: Varsó “szorosan együtt fog működni a jó béke érdekében”. Hozzátette: az esetleges békemegállapodásnak “teljességgel garantálnia kell” Ukrajna szuverenitását. Mark Rutte szerdán Varsóban Andrzej Duda elnökkel, valamint a lengyel külügyi és a védelmi tárca vezetőivel is találkozott.
Dariusz Lukowski tábornok, a varsói államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Iroda (BBN) főnöke kedd este a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízióban arról beszélt, hogy orosz támadás esetén Lengyelország mennyi ideig tudna védekezni a szövetséges támogatás érkezéséig. “Azt hiszem, a harc módszerétől függően a védelmet egy vagy két héten át tudnánk folytatni a (fegyver)tartalékok mai állása mellett,” jelentette ki ki Lukowski. Úgy vélte azonban, hogy a fegyveres erők folyamatban lévő fejlesztése nyomán Lengyelország két-három éven belül annyira felfejleszti képességeit, hogy “reálisan szembeszállhat az orosz agresszióval”.

Mark Rutte, a NATO főtitkára 2023-ban. Kiemelt kép: depositphotos.com
Az oroszok szerint Ukrajna az energialétesítményeiket támadja…
Folytatódtak az orosz polgári energetikai infrastruktúra elleni dróntámadások az ezzel ellentétes ukrán kötelezettségvállalás ellenére, közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium. A tárca szerint szerdára virradóan az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krím partjainál, a Tarhankut-fok közelében az orosz légvédelem lelőtt két ukrán támadó drónt, amelyek a glebovszkojei föld alatti gáztároló felszíni berendezéseit vették célba. Közép-európai idő szerint 2 óra 45 perc körül Brjanszk megyében dróntámadás érte a Roszszetyi Centr – Brjanszkenergo leányvállalatának egyik létesítményét, aminek következtében megszűnt a Komaricsi járás áramellátása.
Kedd délután Kurszk megyében a Roszszetyi Centr – Kurszkenergo leányvállalatának egyik energetikai létesítményét érte dróntámadás, ami miatt pedig a Homutovkai járás több mint négyezer fogyasztója maradt áramellátás nélkül. A szerdai moszkvai hadijelentés szerint az orosz hadsereg az utóbbi napban hat ukrajnai frontszakasz közül ötön előre tudott törni. A moszkvai összegzés szerint a “különleges hadművelet” övezetében több mint 1300, a kurszki régióban pedig több mint 230 ukrán katona esett el vagy sebesült meg súlyosan.
…az ukránok ezt tagadják
Nem felelnek meg a valóságnak az orosz védelmi minisztérium kijelentései arról, hogy Ukrajna megsértette volna az energetikai létesítmények elleni támadásra vonatkozó tűzszünetet, közölte szerdán az ukrán vezérkar. “Március 25-26-án az ukrán védelmi erők nem támadtak drónnal energetikai létesítményeket Oroszországnak sem a kurszki, sem a brjanszki területén, sőt, az oroszok által ideiglenesen megszállt krími energetikai létesítmények ellen sem,” szögezte le a vezérkar a Facebookon kiadott közleményében.
Hozzátették: az orosz katonai vezetés hamis és alaptalan vádakat terjeszt annak érdekében, hogy meghosszabbítsa a háborút és megtévessze a világot.
Az ukrán energetikai minisztérium a Jevropejszka Pravda hírportál kérdésére közölte, hogy Ukrajna már egyeztette az Egyesült Államokkal azon energetikai létesítmények listáját, amelyeket Oroszországnak a részleges tűzszünet részeként nem szabad megtámadnia. Oroszország viszont a tűzszünet hatálya alá eső ukrán létesítményekről egy ettől eltérő listát adott át Washingtonnak.
Az orosz fél által közzétett és az Egyesült Államokkal állítólagosan egyeztetett listán – amelyet az amerikai fél eddig nem cáfolt – nincsenek rajta azok az ukrán olaj- és gázkitermelő létesítmények, amelyeket a közelmúltban a legsúlyosabb orosz támadások érték. Emellett Oroszország az Egyesült Államokkal való találkozó után elutasította a feltétel nélküli tűzszünetet a Fekete-tengeren – mutatott rá az ukrán tárca.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!